Kalemli tabletler yolda…

Merhaba değerli okurlarım,

Bu hafta sizlerle eğitime pozitif anlamda yön vereceğini düşündüğüm bir projedeki gelişmeyle ilgili okuduğum bir haberi paylaşacağım. Sözünü ettiğim proje, FATİH Projesi. Öncelikle FATİH Projesinin veya uzun adıyla Fırsatları Arttırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi Projesinin Türkiye’deki tüm dersliklere birer adet dizüstü bilgisayar, projeksiyon cihazı ve akıllı tahta koymayı amaçlayan bir proje olduğunu hatırlatmak istiyorum. Projenin başlangıcında, her öğrenciye tablet bilgisayar verilmesi yer almaktadır. Ayrıca projenin amacı, bilgi toplumu oluşturarak eğitimde teknoloji kullanımını arttırarak eğitimin daha yararlı hale gelmesini sağlamaktır.

MEB Müsteşar Yardımcısı Muharrem Kurt, mayısta dağıtılacak 700 bin tabletten sonra projenin önemli bir aşamasının geride bırakılacağını duyurdu. Tabletlerin özelliklerinin öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek nitelikte olduğunu belirten Kurt, kalemin gücüne inanan bir toplum olduğumuzdan, kalem olmazsa tabletlerin eksik olacağını düşündüklerini ve bu yüzden tabletlere özel kalemler tasarlandığını da ekledi. Ayrıca tabletlerin yüzde yüz Türk mühendislerin tasarımı olması da tabletlerin dikkat çeken bir başka yönü.

Eğitimde teknolojiyi ve materyal kullanımını son derece destekleyen bir insan olarak, gereksiz veya fazla ayrıntıların öğrencinin kafasını karıştıracağını, ilgisini başka yönlere kaydıracağını düşünüyorum. Dağıtılan bir materyal, elbette birtakım özelliklere sahip, kaliteli, olmalı. Ancak fazla detay, kafa karışıklığına yol açacağından, eğitimle ilgili bazı sınırlamaların gerekli olduğunu düşünüyorum. Mesela, bu tabletlerdeki ön kamera, öğrenciler için detay bir özellik. Bunun için harcanan maddi güç, ulaşım gibi daha temel şeylere ihtiyaç duyan Türkiye’nin çeşitli bölgelerine iletilerek daha büyük yaraları sarabilir.

Haftaya başka bir haber üzerine yazacağım yazıda buluşmak dileğiyle,

şimdilik hoşçakalın 🙂

Bu haberle ilgili detaylı bilgi almak için lütfen tıklayın.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s