Sinema tadında eğitim

 

 

 

 

27536331

Merhaba değerli okurlarım,

Bu hafta sizlerle “Eğitimde, sinemada gözlüklerle üç boyutlu film izler gibi teknolojinin kullanıldığı dijital dönem başladı.” başlığı altında okuduğum bir haberi paylaşmak istiyorum. Önceki yazılarımdan da anlaşılabileceği gibi eğitimde farklı zeka tiplerine uygun öğretim yolları kullanmaya ve görselliğe önem veriyorum. Ne de olsa gördüklerimiz, duyduklarımızdan veya okuduklarımızdan daha çok aklımızda kalıyor. İşte bu sebeple, bu haberde okuduğum öğretim yolunu faydalı, ilginç ve yaratıcı buldum.

Genel olarak tüm dersler, ders oldukları için öğrencilere sıkıcı gelir. Her dersi ilgiyle dinleyenler olduğu kadar, sevmeyenler de vardır. Boş derslerde veya derslerin olmadığı günlerde ise okulu seven sevmeyen hemen hemen tüm öğrenciler, bir aktivite yapmak isterler. Bu da genellikle sinema olur. Büyük gruplar halinde sinemaya gitmek, öğrenci olmanın geleneklerinden olsa gerek. İşte tam da bu noktada okuduğum haber, eğitimi sinemayla öğrencilerin ayağına getiriyor. Bir proje kapsamında gerçekleştirilen bu uygulamada, sinema salonu şeklinde tasarlanan laboratuvarlarda dersler üç boyutlu olarak işleniyor ve öğrenilmesi zor, karmaşık konuları somutlaştırıp görselleştirmek ve bu sayede bu konuların daha kolay anlaşılmasını sağlamak amaçlanıyor. Öğrenciler hem sıkıcı ders ortamından kurtuluyorlar hem de daha kısa sürede daha kalıcı bir şekilde öğrenme fırsatı yakalıyorlar.

Umuyorum böyle eğlenceli teknikler, derslerin sıkıcı yanlarını yok etmeye yönelik olarak eğitime entegre edilir ve hem öğrenciler derslerde de güzel zaman geçirerek öğrenir, hem de öğretmenler zamandan tasarruf ederek öğrencilerin sorunlarıyla ilgilenebilmek veya anlamadıkları konular üzerinde harcayabilmek için daha fazla ders saatine sahip olurlar.

Haberi okumak için lütfen tıklayınız.

Haberle ilgili videoyu izlemek için lütfen tıklayınız.

Haftaya başka bir haberle buluşmak dileğimle,

Şimdilik hoşçakalın 🙂

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s